Offers “Groupe Renault”

14 days agoGroupe Renault

Pilote Composant (F/M)

  • Bucuresti (Municipiul Bucureşti)

Job description

Company

Renault Techno Roumanie

Job Description

Acest post este deschis pentru recrutare interna si externa. Angajatii Renault Mécanique Roumanie pot candida pe postul publicat pe site-ul extern de cariera (https://alliancewd.wd3.myworkdayjobs.com/ro-RO/renault-group-careers), urmand procesul de recrutare externa.

Ești atras de inovație și dornic să lași o amprentă în lumea auto? Hai cu noi în prima linie să redefinim mobilitatea. Alătură-te echipei noastre și valorifică-ți potențialul!
Misiunea direcției de Inginerie a Platformei (DE-Pf) este de a crea platforme versatile și de înaltă calitate care să îndeplinească cerințele diverselor modele de vehicule. Echipele noastre implementează proiectele de platformă de la concept la realizare, asigurându-se că toate componentele îndeplinesc cele mai înalte standarde de calitate, cost și timp de execuție. De asemenea, definim și implementăm strategia pentru platformele modulare comune și, nu în ultimul rând, anticipăm și integrăm inovațiile tehnologice pentru sistemele din cadrul platformelor de vehicule.
Departamentul include 3 perimetre: arhitectura platformei (modul in care sunt aranjate elementele compartimentului motor și elementele de sub caroserie, bazate pe studiul constrângerilor geometrice, spațiale și ergonomice), integrarea motorului (proiectare, optimizare, validare și integrare de sisteme care interacționează direct cu motorul), șasiul (proiectare și optimizare a coloanei de direcție, a sistemului de frânare, a sistemului de suspensie integrat, a cuplurilor, pedalelor, roților și pneurilor).
Împreună, prin creativitate, excelență și inovație, putem defini viitorul mobilității!

Misiunea Pilotului composant, sub responsabilitatea șefului său de echipă: construiește și conduce convergența specificației tehnice care răspunde nevoilor părților interesate (securitate, reglementare, prestare, design, etc.) pentru toate fazele ciclului de viață (fabricație, utilizare, întreținere, reciclare).

Principalele responsabilități:

Realizează specificații tehnice (planuri, scheme, caiete de sarcini, fișiere, etc., în funcție de domeniul său) bazate pe analiza nevoilor de afaceri și a tuturor părților interesate (securitate, reglementare, prestare, design, proces, etc.).

Studiază impactul și face arbitraje privind domeniul său tehnic între diferitele părți interesate. Integrează în livrabilele sale modificările necesare, inclusiv în cazul dificultăților de convergență la reperele proiectului.

Conduce ședințele de convergență cu entitățile afectate direct de proiectarea sa (de exemplu: furnizori interni sau externi ai unui grup funcțional) și părțile interesate.

Conduce convergența Calitate Cost Timp Prestații în domeniul său tehnic în vederea respectării reperelor proiectului.

Garantează o proiectare robustă prin calitatea livrabilelor sale și respectarea standardelor de afaceri.

Asigură conformitatea reglementară și gestionarea riscului de securitate în documentațiile sale tehnice, urmând regulile companiei.

Propune soluții în ceea ce privește costul și/sau calitatea pentru a îmbunătăți standardele domeniului său datorită experienței sale.

Competențe și abilități necesare pentru a ocupa postul:

- studii tehnice în domeniul auto;

- autonomie în realizarea și livrarea rezultatelor asteptate;

- responsabilitate de validare a livrabilelor din perimetrul său;

- competențe de coordonare activități transverse pentru convergență în proiect;

- cunoștințe bune de utilizare instrumente informatice de concepție și documentare numerică;

- cunoștinte bune de limba engleză și franceză pentru a putea lucra într-un mediu internațional și multi-cultural.

Toate candidaturile vor fi luate in considerare indiferent de nationalitate , gen, dizabilitate , varsta , rasa, culoare , religie , stare de graviditate , identitate de gen sau orientare sexuala .

Job Family

Research & Development

Renault Group is committed to creating an inclusive working environment and the conditions for each of us to bring their passion, perform to the full and grow, whilst being themselves.
We find strength in our diversity and we are engaged to ensure equal employment opportunities regardless of race, colour, ancestry, religion, gender, national origin, sexual orientation, age, citizenship, marital status, disability, gender identity, etc. If you have a disability or special need requiring layout of the workstation or work schedule, please let us know by completing this form.

In order to follow in real time the evolution of your applications and to stay in touch with us, we invite you to create a candidate account. This will take you no more than a minute and will also make it easier for you to apply in the future.

By submitting your CV or application, you authorise Renault Group to use and store information about you for the purposes of following up your application or future employment. This information will only be used by Renault Group companies as described in the Group Privacy Policy .

Make every future a success.
  • Job directory
  • Business directory